Region Andyjski - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Boliwia.pl  >  Mapa i przewodnik: Region Andyjski, Boliwia

Na wakacje: Region Andyjski, Boliwia


Zdjęcia Boliwia
Region Andyjski to ziemie Kordyliery Occidental i Oriental, dwóch wysokogórskich łańcuchów. Właśnie w tym regionie znajduje się najwyżej położona stolica świata, La Paz, niezwykle piękne Jezioro Titicaca, monumentalne Andy z wygasłym wulkanem Samaja, kopalnie srebra w Potosí. W tym regionie także kwitła inkaska kultura. Region Andyjski to idealne miejsce dla poszukiwaczy przygód, osób lubiących górskie wyprawy piesze lub rowerowe, spływy kajakowe, wyprawy konno. Dobrze się będą czuć tutaj odkrywcy i miłośnicy przyrody.

Klimat i pogoda w Boliwii

pogoda: La Paz

2°C
Bezchmurna noc
opady:brak
zachmurzenie:brak
ciśnienie:1038 hPa
wiatr:258° 0 km/h
 • Wycieczki: Region Andyjski, Boliwia


 • Atrakcje


  • Jezioro Titicaca – najwyżej na świecie położone jezioro, po którym można żeglować. Jezioro położone na granicy Boliwii i Peru to jedno z najciekawszych miejsc na kontynencie.
  • Isla del Sol – wyspa na Jeziorze Titicaca jest jednym z najważniejszych zabytków naturalnych i kulturalnych na świecie. Przed konkwistą znajdował się tu ważny ośrodek religijny Inków.
  • Isla de la Luna – na Jeziorze Titicaca była ważnym ośrodkiem religijnym inkaskiej kultury. Wyspa otoczona jest przejrzystymi wodami.
  • Islas de los Uros – pływające wyspy Uru to niezwykle ciekawe miejsce. Wyspy i domy na nich zostały stworzone z lokalnej trzciny, a plemię Uru żyje, pracuje, wychowuje dzieci w takich warunkach.
  • Salar de Uyuni – ogromna solna pustynia, w pobliżu której znajduje się kilka wulkanów, górnicze miasteczko Uyuni. Na pustyni można zobaczyć liczne wyspy, wśród których najciekawsza jest Isla del Pescado oraz wyspy pokryte kaktusami.
  • Tihuanaco – stanowisko archeologiczne, dawne centrum kultury o tej samej nazwie. Architektura miasta charakteryzuje się płaskorzeźbami, stelami i wielkimi blokami skalnymi. Ten największy, położony na 3800 m n.p.m. ośrodek kultury andyjskiej wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Potosí – miasto związane z gorączką złota w Boliwii wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do dziś panuje tu tajemniczy klimat.
  • Dolina Księżycowa – niezwykle interesujące miejsce stworzone przez naturę znajduje się w głębi wąwozu rzeki Choauyeapu. Te fascynujące kształty skał osadowych powstały dzięki erozji.
  • Kanion Duende – jedno z najpiękniejszych miejsc w Boliwii. Skalne formacje, czerwony krajobraz, sukulenty przyciągają miłośników przygód.
  • Wulkan Sajama – wygasły wulkan położony w Parku Narodowym Sajama to szczyt, który mierzy 6542 m i jest wiecznie pokryty śniegiem.
  • Bazylika Nuestra Señora de Copacabana – w Copacabana została wzniesiona w 1550 r., a przebudowana w latach 1610 – 1651. Dziś pielgrzymi przybywają tu, by modlić się do wizerunku Czarnej Madonny. We wnętrzu świątyni podziwiać można sporą kolekcję sztuki sakralnej.
  • Plaza Murillo – znany także jako Kilometr 0. Piękny plac w stolicy Boliwii, miejsce od którego mierzy się odległości w kraju. Przy placu znajdują się wspaniałe budynki, na nim piękne rzeźby.
  • Katedra w La Paz – piękna świątynia w stylu neoklasycznym z elementami barokowymi. Ołtarz katedry powstał z marmuru przywiezionego z Włoch.
 • Ośrodki


  • La Paz – najwyżej położona stolica świata, stolica Boliwii, kosmopolityczny ośrodek pełen turystycznych atrakcji.
  • Copacabana – malownicze miasto położone nad brzegiem Jeziora Titicaca. Miasteczko jest świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji oraz miejscem pielgrzymek.
 • Geografia i przyroda


 • W Regionie Andyjskim wyróżnić można strefę z płaskowyżem z Jeziorem Titicaca, Isla del Sol, Isla de la Luna, Isla Suriki położoną na 3600 m n.p.m. Płaskowyż andyjski rozciąga się od Kordyliery Real do Kordyliery Oriental. Klimat zależy od wysokości. Na płaskowyżu jest stosunkowo zimno i wilgotno. La Paz położone jest nad rzeką Choqueyap. Znajduje się tu wygasły wulkan Sajama, surowe czerwone krajobrazy, ciepłe andyjskie doliny oraz tropikalne gęste lasy.
 • Historia


 • Ziemie Boliwii zamieszkiwało wiele kultur, wśród których warto wymienić Tihuanaco. Żyli w latach 1500-1200 p.n.e. i odegrali ważną rolę w historii kraju. Zamieszkiwali oni południowe wybrzeże jeziora Titicaca. Inkowie opanowali boliwijskie ziemie w XV w. - najechali na płaskowyż i włączyli go do swojego państwa Tahuantinsuyo. Dziś można podziwiać wiele pięknych pozostałości, ośrodków czy świętych prekolumbijskich. W XVI w. przybyli tu Hiszpanie, którzy z powodzeniem zaczęli kolonizować Amerykę Południową. Hiszpanie zajmowali się głównie rolnictwem i górnictwem (założyli kopalnie w Potosí). Pod koniec XVIII w. złoża w Potosí wyczerpują się a miasteczko powoli wyludnia się. W połowie XIX w. odkryto nowe złoża i region wraca do łask. Potosí staje się ekonomiczną stolicą kraju, a Sucré polityczną. W 1879 r. wybucha wojna o Pacyfik, zwana także wojną o saletrę. Boliwia traci swe porty i tereny pełne mineralnych bogactw. La Paz zostało założone w 1520 r. jako Nuestra Señora de La Paz przez Alonso de Mendoza. Miasto powstało początkowo na ziemiach wioski Laja, jednak zostało przeniesione w wąwóz rzeki Choqueyapu z powodu niekorzystnego klimatu.
 • Sport i rekreacja


 • Andy to wspaniałe miejsce dla miłośników górskich sportów i rekreacji.
  Warto tutaj wybrać się na wycieczki rowerowe, konne i piesze.
  Jezioro Titicaca to idealne miejsce dla żeglarzy.
  Rzeki są prawdziwym rajem dla wędkarzy.
  Duża popularnością cieszy się rafting, canyoning, kajaki, wioślarstwo etc.
  Krajobraz przyciąga miłośników paralotni.
  Kanion Duende to idealne miejsce dla osób lubiących wyprawy.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – Boliwiano (BOB), uznawane jest również USD.
  • Wizy – pobyt do 90 dni bezwizowy. Każdy dzień więcej to kara w wys. ok 20 boliwianos.
  • Paszport powinien być ważny jeszcze przez przynajmniej 6 miesięcy od daty przyjazdu.
  • Opłata lotniskowa przy wjeździe do kraju – 25 USD.
  • Najbliższa ambasada Boliwii znajduje się w Berlinie.
  • Honoruje się karty kredytowe MasterCard, American Express, Visa.
  • Napięcie 220 V, specyficzne kontakty wymagające adapterów.

La Paz - prognoza pogody, Boliwia

-14400000
Aktualne warunki

Piątek
29 maja
Bezchmurna noc
2°C
Bezchmurna noc
opady:brak
zachmurzenie:brak
wilgotność:32%
widoczność:10 km
ciśnienie:1038 hPa
wiatr:258° 0 km/h
Piątek
29 maja
Częściowe zachmurzenie
min: 3°C    max: 13°C
Częściowe zachmurzenie
opady:0.1 mm
wiatr:140°  4 km/h
wsch. słońca:06:53
zach. słońca:18:07
Sobota
30 maja
Częściowe zachmurzenie
min: 3°C    max: 13°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:93°  5 km/h
wsch. słońca:06:54
zach. słońca:18:07
Niedziela
31 maja
Częściowe zachmurzenie
min: 1°C    max: 12°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:204°  6 km/h
wsch. słońca:06:54
zach. słońca:18:07
Poniedziałek
1 czerwca
Częściowe zachmurzenie
min: 1°C    max: 12°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:243°  12 km/h
wsch. słońca:06:54
zach. słońca:18:07
Wtorek
2 czerwca
Słonecznie
min: 1°C    max: 11°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:257°  9 km/h
wsch. słońca:06:55
zach. słońca:18:07

La Paz - klimat w Boliwii

Boliwia - kiedy na wakacje?
 • Najlepszy moment na zwiedzanie Boliwii to kwiecień-maj, wrzesień i listopad. Wyżej położone obszary Boliwii najlepiej zwiedzać na wiosnę, a te niżej – na jesieni. Są to momenty także najsłabszego ruchu turystycznego w Boliwii.
 • Okres od czerwca do września jest polecany na wyprawy w rejony boliwijskiego Altiplano, choć zdarzają się wtedy chłodne noce i dosyć częste wiatry.
 • W rejonie Andów pora sucha trwa od końca kwietnia do października/listopada. Zimą bywa tu mroźnie, zwłaszcza po zachodzie słońca.
 • Na równinach na południowym-wschodzie i północy pora sucha przypada na okres zimowy.
 • Na północnym-wschodzie zaznacza się wpływ wilgotnego klimatu równikowego znad Amazonii, dlatego pora sucha nie jest tu zbyt wyraźna.
 • Obszar Boliwii przy granicy z Chile to jeden z najsuchszych rejonów na świecie. Pory deszczowej w zasadzie tutaj nie ma (teoretycznie trwa od listopada do marca).
 • W Boliwii wieje południowy wiatr surazos, który gwałtownie i znacznie obniża temperaturę powietrza.
Klimat Boliwii jest zróżnicowany. Występują tu dwie główne strefy klimatyczne – większość terytorium znajduje się pod wpływem klimatu zwrotnikowego, natomiast na północy i wschodzie dominuje klimat podrównikowy. Charakterystyczne dla Boliwii są znaczne dobowe amplitudy temperatur. Na równinach średnia temperatura wynosi 20 °C w okresie zimowym i 25 °C latem. Przedgórze Andów jest nieco chłodniejsze – ok. 16 °C – 19 °C. W wyższych partiach górskich dochodzi do większego zróżnicowania termicznego. W rejonie Andów panuje klimat zwrotnikowy o cechach górskich z wyraźną piętrowością. Region cechują też niskie roczne sumy opadów (ok. 150-500 mm) oraz znaczne dobowe amplitudy temperatur (od 20 °C do -10 °C). Na dużych wysokościach ujemna temperatura powietrza utrzymuje się przez całą dobę, przez cały rok. Na Nizinie Boliwijskiej panuje klimat podrównikowy wilgotny z roczną sumą opadów od 1 500 do 2 000 mm. Występuje tu pora deszczowa (listopad-maj), a średnia temperatura w ciągu roku wynosi 26 °C. Podobnie sytuacja wygląda na innych obszarach równinnych. Najwięcej opadów występuje na północnym-wschodzie, gdzie widać wyraźny wpływ klimatu równikowego znad Amazonii. Roczne sumy opadów wynoszą tutaj od 2 000 do 3 000 mm. Także tutaj wyróżnia się porę deszczową i suchą. W Boliwii, na obszarach poniżej 1 500 m n.p.m. istnieje zagrożenie malarią przez cały rok. Wskazane są szczepienie przeciwko żółtej febrze, a przy dłuższych pobytach także przeciwko wściekliźnie. Na niżej położonych obszarach przez cały rok dają się we znaki komary, których aktywność wzrasta po zmroku.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
3,3,3,2,0,-2,-2,-1,0,2,3,3,12,13,13,13,13,12,12,13,13,14,15,14,7.5,8.0,8.0,7.5,6.5,5.0,5.0,6.0,6.5,8.0,9.0,8.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
555799998886
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
130,103,72,35,13,5,7,15,30,41,50,94,79,79,77,69,54,48,50,57,57,63,58,70
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
18151510422488816

Boliwia wycieczki: oferty wczasów Obszar Górski (Boliwia Górska)

Zdjęcia - Boliwia

Boliwia zdjęcie 1Boliwia zdjęcie 2Boliwia zdjęcie 3
Boliwia zdjęcie 4Boliwia zdjęcie 5Boliwia zdjęcie 6
Boliwia zdjęcie 7Boliwia zdjęcie 8Boliwia zdjęcie 9
Boliwia zdjęcie 10
Boliwia - więcej zdjęć

Hotele Region Andyjski

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Wycieczki objazdowe Last Minute
Wycieczki objazdowe Last Minute
Z każdym rokiem, coraz popularniejsze stają się wycieczki objazdowe, których główną zaletą jest gwarancja, że nie ominą nas żadne, najbardziej znane atrakcje danego kraju. Turyści najchętniej decydują się na taki wyjazd do słynącej z wyśmienitej kuchni Hiszpanii, pełnej niezwykłych miejscowości Portugalii, Maroka czy Kenii. Natomiast pod względem historycznym warto wspomnieć Izrael, gdzie wycieczka objazdowa pozwoli na dokładne poznanie najważniejszych miejscowości.
 
Najlepsze hotele na Cyprze w ofercie All Inclusive >>
Wakacje na czterech kółkach - wczasy w Czarnogórze z dojazdem własnym >>
Indie - wycieczki objazdowe po kraju kontrastów, barw i orientu - sprawdź >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne