Obszar Llanos (Llanos Boliwijskie) - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Boliwia.pl  >  Mapa i przewodnik: Obszar Llanos (Llanos Boliwijskie), Boliwia

Na wakacje: Obszar Llanos (Llanos Boliwijskie), Boliwia


Przewodnik turystyczny: Boliwia > Obszar Llanos (Llanos Boliwijskie)
Zdjęcia Boliwia
Llanos to największy region w Boliwii, który obejmuje obszar północno-wschodni kraju. Ten rejon to dorzecze dwóch największych boliwijskich rzek Mamoré i Beni. Llanos to teren bardziej nizinny, po ulewach często podmokły, bagienny. Nizina Boliwijska to zielony teren lasów równikowych i sawann. Niewielkie zaludnienie sprawia, że tereny opływają w naturalne bogactwa. Niezwykła flora i fauna, czyste jeziora i rzeki oraz żyzne ziemie to największe atuty regionu.

Klimat i pogoda w Boliwii

pogoda: Santa Cruz de La Sierra

28°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:75%
ciśnienie:1009 hPa
wiatr:310° 37 km/h
 • Wycieczki: Obszar Llanos (Llanos Boliwijskie), Boliwia


 • Przewodnik turystyczny: Boliwia > Obszar Llanos (Llanos Boliwijskie)
 • Regiony


  • Llanos Północne – tereny związane z misjami jezuickimi, słabo zaludnione, pokryte zielonymi lasami. Region pełen jest dzikiej przyrody i trudno dostępnych miejsc.
  • Llanos Południowe – to piękna przyroda i folklor, tradycje i historia. W tym regionie znajduje się także największe miasto Boliwii Santa Cruz de la Sierra.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Najważniejsze miasta: Trinidad, Santa Cruz de la Sierra, Buena Vista.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Misje jezuickie na obszarze Chiquitos, Park Narodowy Noel Kampff Mercado, Rezerwat Biosfery Beni, Park Narodowy Kaa-Iya del Gran Chaco.
  • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: okolice Trinidad, Santa Cruz de la Sierra.
 • Geografia i przyroda


 • Obszar Llanos obejmuje bardziej nizinne tereny Boliwii, które zajmują ponad 50% powierzchni kraju. Na terenie Llanos znajduje się dżungla amazońska, obszar Gran Chaco oraz rzeki Río de la Plata. Region ten rozciąga się od podnóża Andów, Kordyliery Wschodniej aż po Río Paraguay. Obszar Llanos to równiny, niskie mesety pokryte lasami, wielkimi jeziorami i obfitymi rzekami. Średnia roczna temperatura oscyluje od 22 do 25˚C. Flora i fauna jest bardzo zróżnicowana, a ziemie żyźniejsze niż w regionie górskim. Panuje tu klimat gorący, wilgotny. Tereny te zamieszkują tapiry, tygrysy, pumy amerykańskie, iguany, mrówkojady, dziki, żółwie wodne i lądowe i wiele innych. Ludzie żyją tu z upraw i rybołówstwa. Do najważniejszych zaliczają się uprawy kukurydzy, kawy, kakao, juki oraz tropikalnych owoców i warzyw. Tutaj także kwitnie przemysł drzewny i kauczukowy. Drzewa rodzące ten surowiec są powszechne zwłaszcza w departamencie Beni.
 • Historia


 • Zanim pojawili się tu Hiszpanie ziemie te zamieszkiwał lud Las Lomas. Ich kultura rozwijała się od IV w. p.n.e. do XIII w. n.e. Żyli oni na sztucznie utworzonych pagórkach, które zobaczyć można tu także dziś. 20 tys. wzniesień stworzonych przez człowieka połączonych jest ze sobą wielkimi nasypami. Kultura ta była także mistrzami systemów hydrologicznych. Hiszpanie przybyli tu po trzech wiekach od schyłku Las Lomas. Gdy minęło największe zainteresowanie korony hiszpańskiej (wierzono, że tu znajduje się mityczne El Dorado) Los Llanos, ziemie te znów zostały zapomniane i wyludniły się. Obszar Llanos był i jest słabo zaludnioną częścią kraju. Historia tego regionu wiąże się z jezuitami i misjami jezuickimi. W czasie epoki republikańskiej, na przełomie XIX i XX w. nastąpił rozwój ekonomiczny dzięki kauczukowi. Surowiec ten przyczynił się także do wojny między Boliwią a Brazylią w efekcie której Boliwia utraciła wiele terenów porośniętych kauczukowcem. Dziś ta gałąź ekonomii praktycznie zanikła.
 • Sport i rekreacja


 • Warto tutaj wybrać się na wycieczki rowerowe, konne i piesze.
  Rzeki są prawdziwym rajem dla wędkarzy.
  Duża popularnością cieszy się rafting, canyoning, kajaki, wioślarstwo etc.
  Krajobraz przyciąga miłośników paralotni.
  Tereny chronione doskonale nadają się do spacerów i obserwacji roślin i zwierząt.
  W Boliwii dużą popularnością cieszy się spaleologia.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – Boliwiano (BOB), uznawane jest również USD.
  • Wizy – pobyt do 90 dni bezwizowy. Każdy dzień więcej to kara w wys. ok 20 boliwianos.
  • Paszport powinien być ważny jeszcze przez przynajmniej 6 miesięcy od daty przyjazdu.
  • Opłata lotniskowa przy wjeździe do kraju – 25 USD.
  • Najbliższa ambasada Boliwii znajduje się w Berlinie.
  • Honoruje się karty kredytowe MasterCard, American Express, Visa.
  • Napięcie 220 V, specyficzne kontakty wymagające adapterów.

Santa Cruz de La Sierra - prognoza pogody, Boliwia

-14400000
Aktualne warunki

Środa
26 lutego
Częściowe zachmurzenie
28°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:75%
wilgotność:66%
widoczność:10 km
ciśnienie:1009 hPa
wiatr:310° 37 km/h
Środa
26 lutego
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 23°C    max: 31°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.5 mm
wiatr:321°  23 km/h
wsch. słońca:06:11
zach. słońca:18:40
Czwartek
27 lutego
Intensywne opady deszczu
min: 23°C    max: 25°C
Intensywne opady deszczu
opady:44.7 mm
wiatr:224°  11 km/h
wsch. słońca:06:11
zach. słońca:18:40
Piątek
28 lutego
Częściowe zachmurzenie
min: 24°C    max: 34°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:174°  7 km/h
wsch. słońca:06:11
zach. słońca:18:39
Sobota
29 lutego
Częściowe zachmurzenie
min: 22°C    max: 34°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:178°  6 km/h
wsch. słońca:06:12
zach. słońca:18:38
Niedziela
1 marca
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
min: 25°C    max: 34°C
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
opady:brak
wiatr:172°  7 km/h
wsch. słońca:06:12
zach. słońca:18:37

Santa Cruz de La Sierra - klimat w Boliwii

Boliwia - kiedy na wakacje?
 • Najlepszy moment na zwiedzanie Boliwii to kwiecień-maj, wrzesień i listopad. Wyżej położone obszary Boliwii najlepiej zwiedzać na wiosnę, a te niżej – na jesieni. Są to momenty także najsłabszego ruchu turystycznego w Boliwii.
 • Okres od czerwca do września jest polecany na wyprawy w rejony boliwijskiego Altiplano, choć zdarzają się wtedy chłodne noce i dosyć częste wiatry.
 • W rejonie Andów pora sucha trwa od końca kwietnia do października/listopada. Zimą bywa tu mroźnie, zwłaszcza po zachodzie słońca.
 • Na równinach na południowym-wschodzie i północy pora sucha przypada na okres zimowy.
 • Na północnym-wschodzie zaznacza się wpływ wilgotnego klimatu równikowego znad Amazonii, dlatego pora sucha nie jest tu zbyt wyraźna.
 • Obszar Boliwii przy granicy z Chile to jeden z najsuchszych rejonów na świecie. Pory deszczowej w zasadzie tutaj nie ma (teoretycznie trwa od listopada do marca).
 • W Boliwii wieje południowy wiatr surazos, który gwałtownie i znacznie obniża temperaturę powietrza.
Klimat Boliwii jest zróżnicowany. Występują tu dwie główne strefy klimatyczne – większość terytorium znajduje się pod wpływem klimatu zwrotnikowego, natomiast na północy i wschodzie dominuje klimat podrównikowy. Charakterystyczne dla Boliwii są znaczne dobowe amplitudy temperatur. Na równinach średnia temperatura wynosi 20 °C w okresie zimowym i 25 °C latem. Przedgórze Andów jest nieco chłodniejsze – ok. 16 °C – 19 °C. W wyższych partiach górskich dochodzi do większego zróżnicowania termicznego. W rejonie Andów panuje klimat zwrotnikowy o cechach górskich z wyraźną piętrowością. Region cechują też niskie roczne sumy opadów (ok. 150-500 mm) oraz znaczne dobowe amplitudy temperatur (od 20 °C do -10 °C). Na dużych wysokościach ujemna temperatura powietrza utrzymuje się przez całą dobę, przez cały rok. Na Nizinie Boliwijskiej panuje klimat podrównikowy wilgotny z roczną sumą opadów od 1 500 do 2 000 mm. Występuje tu pora deszczowa (listopad-maj), a średnia temperatura w ciągu roku wynosi 26 °C. Podobnie sytuacja wygląda na innych obszarach równinnych. Najwięcej opadów występuje na północnym-wschodzie, gdzie widać wyraźny wpływ klimatu równikowego znad Amazonii. Roczne sumy opadów wynoszą tutaj od 2 000 do 3 000 mm. Także tutaj wyróżnia się porę deszczową i suchą. W Boliwii, na obszarach poniżej 1 500 m n.p.m. istnieje zagrożenie malarią przez cały rok. Wskazane są szczepienie przeciwko żółtej febrze, a przy dłuższych pobytach także przeciwko wściekliźnie. Na niżej położonych obszarach przez cały rok dają się we znaki komary, których aktywność wzrasta po zmroku.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
22,21,21,19,17,16,15,17,19,20,21,21,31,30,29,29,25,25,26,28,30,31,31,30,26.5,25.5,25.0,24.0,21.0,20.5,20.5,22.5,24.5,25.5,26.0,25.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
675644676786
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
60,74,121,85,94,53,26,32,75,72,122,152,79,83,82,80,79,81,73,68,65,71,76,81
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
99107895455812

Boliwia wycieczki: oferty wczasów Boliwia

Zdjęcia - Boliwia

Boliwia zdjęcie 1Boliwia zdjęcie 2Boliwia zdjęcie 3
Boliwia zdjęcie 4Boliwia zdjęcie 5Boliwia zdjęcie 6
Boliwia zdjęcie 7Boliwia zdjęcie 8Boliwia zdjęcie 9
Boliwia zdjęcie 10
Boliwia - więcej zdjęć

Hotele Obszar Llanos (Llanos Boliwijskie)

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Wycieczki objazdowe Last Minute
Wycieczki objazdowe Last Minute
Z każdym rokiem, coraz popularniejsze stają się wycieczki objazdowe, których główną zaletą jest gwarancja, że nie ominą nas żadne, najbardziej znane atrakcje danego kraju. Turyści najchętniej decydują się na taki wyjazd do słynącej z wyśmienitej kuchni Hiszpanii, pełnej niezwykłych miejscowości Portugalii, Maroka czy Kenii. Natomiast pod względem historycznym warto wspomnieć Izrael, gdzie wycieczka objazdowa pozwoli na dokładne poznanie najważniejszych miejscowości.
 
Najlepsze hotele na Cyprze w ofercie All Inclusive >>
Wakacje na czterech kółkach - wczasy w Czarnogórze z dojazdem własnym >>
Indie - wycieczki objazdowe po kraju kontrastów, barw i orientu - sprawdź >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne